Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua! Am o problema. Am un împrumut in banca de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua! Am o problema. Am un împrumut in banca de 23.000 ...

Buna ziua! Am o problema. Am un împrumut in banca de 23.000 de euro la care am girat cu casa. Nu l mai pot achita. Vor venit sa mi pună sechestru pe casa? Dacă da, asta inseamana ca nu mai pot lucra niciodată deoarece îmi vor pune oprire pe salariu?
Cred că interesul tău ,este să fi angajat ,iti face proprie pe salariu ( un sfert ),până la stingerea datoriei.
Și poate nu se îndreaptă si asupra casei ,dar dacă nu muncești , cu siguranță se îndreaptă asupra casei.

aikidoro, utilizator
Cine te-a dezinformat că nu mai poți lucra`?! Dacă lucrezi, creditorul îți va reține din salariu doar 33%, dar dacă nu are din ce-ți reține, va trece la executarea imobiliară și va scoate casa la licitație. Pentru salvarea casei trebuie să lucrezi să ai salariu, să aibă creditorul din ce să-și recupereze banii.

După reținere, 66% din salariu îți rămâne pentru subzistență, să ai din ce să trăiești.
Dapix, utilizator

Dacă îmi vor lua casa, asta înseamnă ca se achita datoria?
Buna ziua,

Suma de bani este mare, imobilul poate fi executat silit.

Formele de executare pot fi realizate concomitent, cata vreme au fost incuviintate.

Asadar, poprirea poate coexista cu executarea imobiliara.

Va sugerez sa contestati executarea, daca exista motive care atrag anularea acesteia.

Totodata, poate fi incheiat un angajament de plata, cu acordul institutiei creditoare, in acest sens, platile fiind facute in mod esalonat.