Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Trebuie sa depun la judecatorie hotararea de acordare ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Trebuie sa depun la judecatorie hotararea de acordare a unui nou mandat consiliului director existent?

Buna ziua. In cazul unei asociatii, este necesar sa modific actele constitutive ale acesteia, daca numesc pentru un nou mandat aceiasi membri in consiliul director care erau si in statutul initial? Precizez ca mandatul acestora a expirat. Si implicit, trebuie sa depun la judecatorie hotararea de acordare a unui nou mandat consiliului director existent? Multumesc .
george-neagu, moderator
Da.
evident ca DA, pentru ca NU este "acordare a unui nou mandat" ci sunt obligatoriu ALEGERI chiar daca faptic nu sunt mai multi candidati si tot cei vechi sunt alesi din nou pe functiile pe care le-au mai detinut anterior