Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Am schimbat recent sediul social al unui ONG.
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Am schimbat recent sediul social al unui ONG.

Am schimbat recent sediul social al unui ONG, iar acum nu știu unde ar trebui să mă duc să anunt(finanțe, registru comerțului)??? Mulțumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Cu registrul comerțului nu aveti treaba pentru ca sunteti ong, nu societate comerciala.
Iar la finante nu anuntati special ci doar atunci cand se face termen de depunere declaratii sau bilant anual, veti trece noua adresa.
dupa ce finalizati operarea prin Judecatorie a modifiicarii sediului, si figureaza cel nou in Statut, Act Constitutiv, Registrul Asociatiilor si Fundatiilro si in Certificatul de Inscriere, trebuie notificata prompt modificarea sediului si la ANAF, pe formularul -tip ( conform legii ar fi 010 ca declaratie de mentiuni, dar unele organe fiscale cer si 050 sau numai 050) cu copie acte doveditoare - hotarare judecatoreasca, certificat de inscriere actualiat, forma actualizata de statut si act constitutiv, acte doveditoare sediu ex. extras CF si contract de comodat sau inchirere... si in original depus spre preschimbare certificatul de inregistrare fiscala sa emita unul cu noua adresa....
radumititean, utilizator