Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut , in 2017 bunica mea a vândut un teren , care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut , in 2017 bunica mea a vândut un teren , care inițial ...

Salut , in 2017 bunica mea a vândut un teren , care inițial a fost pe numele mamei mele , dar din cauza unor probleme cu foști proprietari , a fost un proces , in care mama mea a împuternicit pe bunica mea , sa se judece in numele ei , ulterioar instanța ( după suma plătită de mama ) a dat câștig de cauza , doar ca pe numele bunicei mele , bunica mea ulterior a vândut pământul , între timp bunica mea a decedat , mai exista vreo posibilitate ca mama mea , sa facă cauza la actuali proprietari , sa își recupereze terenul ????
Narcis2323, utilizator
Depinde de multe aspecte, pe scurt insa:
- Bunica a vandut terenul cu act notarial? Si daca da, inseamna ca la CF terenul era inscris pe numele bunicii, deci cumparatorul a fost de buna credinta si intr-o eventuala revendicare (litigiu privind proprietatea terenului) foarte probabil ati pierde litigiul. As fi curios insa sa stiu cum a inscris bunica terenul la CF pe numele dumneaei in conditiile in care acesta apartinea mamei dumneavoastra.
- Daca terenul a fost vandut cu act neautentic (adica nu la notar) practic acel act nu valoreaza nimic si terenul apartine in continuare mamei dumneavoastra (mergand pe ideea ca la CF este inscrisa mama dumneavioastra asa cum ar trebui daca terenul ii apartinea).

Trebuie sa dati detalii specifice.