Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In urma aplicarea art. 65, alin. (5) din Legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In urma aplicarea art. 65, alin. (5) din Legea 263/2010, asa ...

In urma aplicarea art. 65, alin. (5) din Legea 263/2010, asa cum a fost modificat de Legea 142/2016,varsta de pensionare scade cu 2 ani de la 65 la 63, in orasele precizate. In acest caz, pot iesi la pensia anticipata -cu penalizarile aferente daca este cazul- deci cu 5 ani inainte (dupa 35 de ani de activitate) la varsta de 58 de ani?(65ani-2 ani-5 ani) .
Nu.
La 63 fara penalizare
La 60 cu penalizare
1.Nu se scad cei 5 ani din noua limita de varsta de 63 in loc de 65 de ani? Oare cineva, de exemplu care ar iesi azi la 64 de ani si 6 luni azi -daca ar vrea pensie anticipata -presupunand ca are dreptul si conditiile-nu ar iesi la pensie la 59 de ani si 6 luni?De exmplu femeile?
2.Oare , va rog imi puteti preciza articolul din lege care precizeaza ca 5 ani ai pensie anticipate nu se scad din limita de varsta de 63 ci doar din 65 de ani? Multumesc,
Legea 263/2010
Art.62
(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puțin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.

Art.63

La acordarea pensiei anticipate, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 62 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.

Reducerea de la art65(5) este tot o reducere de varsta.
Buna ziua!

Reducerea de varsta de 2 ani se aplica doar in cazul pensiei anticipate partiale? Nu se aplica si in cazul pensiei de limita de varsta pentru cei care vor sa iasa cu 2 ani mai devreme si detin doar stagiul minim de cotizare de 15 ani?
Multumesc!
Doar in cazul pensiei anticipate partiale.