Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Chitanta pentru tichete valorice (bonuri de masa) ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Chitanta pentru tichete valorice (bonuri de masa) primite ca donatie de catre un ONG

Poate un ONG (prin persoana desemnata) sa emita chitanta pentru bonuri de masa primite ca donatie, la fel cum emite chitanta pentru donatie in bani? Daca da, ce anume trebuie completat pe chitanta?
NU. Chitanta se taie pentru sume primite NUMERAR. Iar tichetele de masa ( probabil la asa ceva va referiti prin "bonuri de masa" ) conform Legii 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare sunt nominale si nu sunt transmisibile, deci nu se pot nici dona, nu doar ca nu se pot vinde.