Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem ...

Bună ziua, am și o problema și anume: eu și sora mea avem un apartament moștenire de la părinți în cotă 50%-50%, sora mea nu are copii, eu am un băiat, cum as putea sa o feresc pe sora mea de hărțuire ulterioară privind jumătatea mea de mostenire, după decesul meu, din partea fiului și a nurorii mele. Și a doua întrebare, cum putem sa ne lăsăm reciproc bunurile amandorura, unul celuilalt, având în vedere că eu am un moștenitor. Multumesc
nu e vb de hartuire, fiul dvs va va mosteni si poate cere iesirea din indiviziune.
puteti sa va faceti un testament, ii lasati sorei partea dvs de casa si fiului, restul averii, daca e sa aveti., iar daca nu mai aveti, lasati prin testament dreptul de uzufruct surorii dvs si nuda proprietate, fiului dvs.
Sora nu are nimica de facut daca dvs sunteti singurul mostenitor al ei. Daca nu mai sunteti la data decesului ei in viata, mosteneste copilul dvs.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc mult de tot