Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Intrebare PFA: Se poate sa ofer servicii creare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Intrebare PFA: Se poate sa ofer servicii creare web-site si vanzari ...

Intrebare PFA: Se poate sa ofer servicii creare web-site si vanzari online in intermediul acestuia? Fara a face firme diferite zic.
Da, se poate. Important este ca PFA-ul să aibă CAEN-ul aferent acestor servicii de creare website. E puțin confuză exprimarea - PFA-ul vrea să facă și vânzări online sau să creezi site-uri web pentru vânzări online? Indiferent de caz, important este să aveți CAEN-urile corecte.
Buna ziua,

Da, puteti presta diverse activitati, insa trebuie sa detineti codurile CAEN, in mod corect.
Aveti in vedere respectarea normelor GDPR.

Colectati date ce au caracter personal, si prin intermediul web site-ului detinut.

Pe cale de consecinta, trebuie sa intocmiti, in mod corect,o politica de confidentialitate.

De asemenea, poate fi necesara politica de cookies.

Termenii si conditiile de utilizare a site-ului trebuie conceputi in mod corespunzator.

Utilizarea site-ului trebuie sa fie corespunzatoare normelor GDPR.

Sancțiunile sunt acordate în funcție de fiecare caz în parte iar la stabilirea acestora se vor avea în vedere:

natura, gravitatea și durata încălcării, avand în vedere și natura sau domeniul de aplicare și scopul prelucrării, precum și numărul de persoane afectate și prejudiciile suferite de către acestea;
dacă încălcarea a fost comisă intenționat sau din neglijență;
eventualele încălcări anterioare și gradul de responsabilitate;

nivelul de cooperare cu autoritatea de supraveghere în vederea remedierii situației și atenuarea eventualelor prejudicii;
modalitatea prin care încălcarea a fost adusă la cunoștință autorității de supraveghere;
ce categorii de date cu caracter personal au fost afectate;
orice alte circumstanțe agravante sau atenuante aplicabile cazului cum ar fi beneficiile financiare dobândite sau pierderile evitate în mod direct sau indirect de pe urmă încălcării.