Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Funcționare after-school fără autorizație ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Funcționare after-school fără autorizație sanitară?

Pentru pornirea activității unui centru educational after-school pentru copii și/sau pentru adulți (curs de limbi străine), este obligatorie obținerea autorizației sanitare de funcționare de la DSP? De exemplu, pentru codul CAEN 8559 - Alte forme de invatamant n.c.a.
Conform Ordinului 1030/2009, obținerea autorizației sanitare de funcționare nu este obligatorie dacă activitatea funcționează pe firmă înregistrată la Oficiul Registrului Comerțului. Nici Ordinul nr.1456/2020 (apărut recent) nu menționează obligativitatea obținerii acestei autorizații. Se poate funcționa ca școală privată fără autorizație, pentru că aparent legea nu obligă obținerea acestuia.
Inspectorii pot amenda pentru lipsa autorizației sanitare în acest caz?
de la DSP cereti certificarea conformităţii cu normele de igienă şi sănătate publică.
Aceasta este obligatorie si este diferita de autorizația sanitară de funcționare.

[ link extern ] /
De la prima optiune (Avize...) selectati cerere pentru certificarea conformității.

Leslie2000 a scris:

Pentru pornirea activității unui centru educational after-school pentru copii și/sau pentru adulți (curs de limbi străine), este obligatorie obținerea autorizației sanitare de funcționare de la DSP? De exemplu, pentru codul CAEN 8559 - Alte forme de invatamant n.c.a.
Conform Ordinului 1030/2009, obținerea autorizației sanitare de funcționare nu este obligatorie dacă activitatea funcționează pe firmă înregistrată la Oficiul Registrului Comerțului. Nici Ordinul nr.1456/2020 (apărut recent) nu menționează obligativitatea obținerii acestei autorizații. Se poate funcționa ca școală privată fără autorizație, pentru că aparent legea nu obligă obținerea acestuia.
Inspectorii pot amenda pentru lipsa autorizației sanitare în acest caz?

Ana Stan, Consilier juridic