Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Momentan soția și soacra sunt proprietare pe casa, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Momentan soția și soacra sunt proprietare pe casa, cum pot ...

Momentan soția și soacra sunt proprietare pe casa, cum pot dobândi jumătate din proprietate fără clauze?
Pot sa fac contact de vânzare cumpărare între mine și soție}?
Nu stiu de ce ar vrea sa va dea o cota, dar daca vor, va pot dona.
Soacra va poate vinde daca dvs aveti bani sa cumparati.
Vanzarea intre soti este permisa, insa banuiesc ca sunteti casatoriti sub regimul comunitatii legale de bunuri, asta insemnand ca ce cumparati in timpul casatoriei , e bun comun cu sotia, asa ca e mai bine sa va doneze. Daca uita sa revoce donatia pe perioada casatoriei, dvs ramaneti cu cota donata.
De cati ani sunteti casatorit ?
gi-jane2, moderator
suntem casatoriti de 3 ani, toata lumea este de acord sa primesc 1/2 din proprietate insa nu gasesc o solutie rezonabila in care sa pot deveni proprietar de drept fara clauze
Speram ca pot face contract de vanzare cumparare cu sotia, astefel incat proprietar sa fiu eu cu soacra iar sotia sa dobandeasca 1/2 dupa decesul soacrei. Repet, toata lumea este de acord, nu exista nici un conflict!
toata lumea este de acord sa primesc 1/2 din proprietate insa nu gasesc o solutie rezonabila in care sa pot deveni proprietar de drept fara clauze

daca sunt darnice asa... sa va doneze, daca v-ar vinde ar trebui sa dati si bani, dar dvs vad ca nu dati bani, vreti sa primiti, nu sa cumparati, deci sa va doneze, fie soacra, fie nevasta, fie amndoua cate o cota si ele sa ramana cu cate un sfert si dvs jumatate.
sper sa nu apara conflictele mai tarziu...
gi-jane2, moderator