Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dreptul asupra dividendelor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dreptul asupra dividendelor

unde pot gasi o tratare a dreptului de proprietate asupra actiunilor si dividendelor ca un drept propriu? este vorba despre un actionar(20%) la o societatate care nu a primit pana acum niciun dividend, aga votand de fiecare data redistribuirea profitului pentru investitii.
Daca in legea 31/1990 privind societatile comerciale nu gasiti....atunci probabil in legislatia CNVM , ceva cu dreptul actionariatului minoritar, dar cred ca este valabil doar pentru pietele reglementate: rasdaq si bursa ...
Nicio societate nu e obligata sa distribuie dividende. Daca AGA a hotarat cu cvorumul si majoritatea cerute de lege redistribuirea profitului, atunci asta este.