Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegare sau Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegare sau Detasare

Buna ziua,
In cazul in care Firma A din Romania a incheiat un contract de prestari servicii cu firma B din Ungaria prin care aceasta trimite oameni saptamanal, 1 zi pe saptamana -12h, pt servicii de curatenie in cadrul fabricii A, cum se incadreaza personalul trimis de acestia ca delegati sau detasati? Multumesc anticipat!
Frantzy16, utilizator
Detaşarea transnaţională a salariaților
si se suspenda contractul de munca al persoanelor pt 1 zi?
la detasare . contractul se suspenda. nu cunosc cazul in speta sa pot analiza
Codul Muncii nu prevede o durata minima a suspendarii c.i.m..... in cazul detasrii , nu este obligatorie suspendarea c.i.m...

Art. 52 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
d) pe durata detasarii;