Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In conditiile in care la data curenta ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In conditiile in care la data curenta indeplinesc ...

Buna ziua!
In conditiile in care la data curenta indeplinesc conditiile stagiului complet de cotizare (fara a fi implinit virsta) pot solicita casei de pensii deschiderea dosarului de pensie pentru a se calcula reducerea varstei standard de pensionare la acest moment, pentru a beneficia de prevederile curente ale legii 215/2019 care prevede o reducere de 4 luni la an pentru grupa a II-a ?
Precizati:
-Total stagiu de cotizare
-Din ce se compune acesta
Nascut pe 03 martie 1998
Incadrare in munca la 01.11.1986 pana la 15.06.1987 conditii normale
Facultatea 5 ani la zi 1987 - 1992
Incadrat in munca la 1 septembrie 1992- 01.06 1995 conditii normale
1.06.1995- 27.07.1998 - grupa 2- 3 ani si 1 luna.
27.07.1998-01.04.2001 - grupa 1 - 2 ani si luni
01.04.2001-01.10.2020 - conditii deosebite.
Eu cred ca sunteti nascut in 03/03/1968
Daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 ani-limita de varsta la 56 ani si 8 luni.
Raspunsul este valabil pe actuala lege 263/2010.
Din calculele mele a reiesit ca aveti un stagiu de aproximativ 33 ani.
Atat mi-au iesit mie.
Imi cer scuze, da, nascut pe 03.03.1968.
Dar cum ati calculat stagiul?
Ca numai din vechimea in munca si din perioada asimilata (facultatea), fara a lua in calcul majorarea cu grupele de munca mie imi ies peste 33 de ani...
In plus, intrebarea mea era daca se poate solicita casei de pensii efectuarea calculului cu privire la reducerea varstei standard de pensionare in baza legii actual valabile, pentru ca nu imi este clar cum se va aplica legea 127/2019, ea revenind la acordarea a numai 3 luni la an pentru grupa a doua (logic mi s-ar parea ca numai pentru perioada ulterioara intrarii respectivei legi in vigoare la 1 septembrie 2021 sa se efectueze calculul cu 3 luni la an, dar nu sunt sigur de asta!