avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer post contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer post contractual

Bună seara!
Aș vrea să mă transfer pe un post contractual de la o instituție publică la alta.
Întrebarea mea este dacă angajatorul de la care vreau să plec poate refuza să îmi acorde transferul.
Și ce pot face eu în această situație.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Ultima modificare: Joi, 15 Octombrie 2020
korynutza1985, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 9 Noiembrie 2020
Transferul poate avea loc după cum urmează:
a) în interesul serviciului, numai cu acordul scris al persoanei care se transferă;

b) la cererea persoanei, în urma aprobării cererii de transfer de către conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.
Bună dimineața!
Mulțumesc pentru răspuns.
Deci exista posibilitatea ca angajatorul de unde plec să îmi refuze transferul?
Depinde de modalitatea de transfer ...
Vreau să mă transfer la cererea mea.
In acest caz, va trebuie aprobarea cererii de transfer de către conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.

Alte discuții în legătură

Transfer personal contractual Eu1977 Eu1977 Un angajat al unei institutii publice pe un post contractual se poate transfera la o alta institutie publica pe un post contractual echivalent? (vezi toată discuția)
Transferul între instituții publice în 2018 Artemiza Bcuculeu Artemiza Bcuculeu Bună ziua. Legea 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice prevede la art. 32, că ocuparea unui post vacant în sistemul bugetar ... (vezi toată discuția)
Transfer personal contractual instituție publică felicia_albu@hotmail.com felicia_albu@hotmail.com Se poate face transferul personalului contractual dintr-o institutie publica pe un post similar de functionar public conf L153/2017, (vezi toată discuția)