Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer post contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer post contractual

Bună seara!
Aș vrea să mă transfer pe un post contractual de la o instituție publică la alta.
Întrebarea mea este dacă angajatorul de la care vreau să plec poate refuza să îmi acorde transferul.
Și ce pot face eu în această situație.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
korynutza1985, utilizator
Transferul poate avea loc după cum urmează:
a) în interesul serviciului, numai cu acordul scris al persoanei care se transferă;

b) la cererea persoanei, în urma aprobării cererii de transfer de către conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.
Bună dimineața!
Mulțumesc pentru răspuns.
Deci exista posibilitatea ca angajatorul de unde plec să îmi refuze transferul?
Depinde de modalitatea de transfer ...
Vreau să mă transfer la cererea mea.
In acest caz, va trebuie aprobarea cererii de transfer de către conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.