Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenirea la serviciu si stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenirea la serviciu si stimulentul de insertie

Buna ziua,in luna decembrie trebuie sa ma intorc la munca pentru a primi stimulentul de insertie.Eu am vorbit cu angajatorul in iunie si mi-a spus ca ma primeste inapoi ca acum are pe o fata gravida si sa mai astept,in luna iulie gravida pleaca in risc maternal si angajeaza pe altcineva.I-am scris si nu mi-a raspuns la ce se va intampla cu mine iar ieri am sunat-o si mi- a spus ca ii merge prost afacerea si ca se gandeste sa de-a pe o angajata afara dar pe mine nu ma va primi inapoi si ca ii pare rau pentru mine si nu ma poate ajuta...Din luna iunie ma rog de ea sa ma primeasca inapoi... urmeaza sa ma execute 4 banci pentru neplata si mai am si de platit scoala sanitara sunt disperata...La locul ei de munca aveam program bun si ma puteam descurca si cu bebele ..Ce pot face??
ana-cer, moderator
Buna ziua,

Art. 25 din OUG 111/2010
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
(la 06-05-2019, Alineatul (1) din Articolul 25 a fost modificat de Punctul 4, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
(la 01-07-2016, Lit. a) a alin. (2) al art. 25 a fost modificată de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1);
(la 06-05-2019, Litera b) din Alineatul (2) , Articolul 25 a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
c) salariatei/salariatului care se află în concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 11 alin. (1) lit. a).
(la 06-05-2019, Alineatul (2) din Articolul 25 a fost completat de Punctul 5, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(3) Interdicția prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu 6 luni, după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(la 01-07-2016, Alin. (3) al art. 25 a fost modificat de pct. 23 al art. I din LEGEA nr. 66 din 19 aprilie 2016 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 304 din 20 aprilie 2016. )
(4) Prevederile alin. (2) și (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.
(5) În situația prevăzută la art. 7 alin. (2), salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.
(la 06-05-2019, Articolul 25 a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )
(6) Este interzis angajatorului să restricționeze accesul salariatei/salariatului la acordarea stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (2), dacă aceasta/acesta și-a îndeplinit obligația prevăzută la alin. (5).

(la 06-05-2019, Articolul 25 a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 89 din 2 mai 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 03 mai 2019 )

Depuneti cererea prevazuta la alin. 5, cu numar de inregistrare si apoi asteptati sa vedeti ce spune.
Este ok... mergeti la munca.
Nu este ok...
Art. 26
2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 25.
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei nerespectarea de către beneficiari a prevederilor art. 19 alin. (1).
(4) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la alin. (1)-(3) se fac de către inspectorii sociali.
Va multumesc pentru răspuns,dar nu cred că ajută cererea la ei pentru că nu mi-a răspuns nici la telefon ,noroc că nu știa numărul și a răspuns apoi la telefon ...ei sunt din Sibiu
O puteti trimite prin posta cu confirmare de primire.
Si asa o sa aveti dovada ca ati facut cererea, chiar daca ei refuza sa o primeasca
Trimiteti cererea cu 40 de zile inainte si daca nu ajung la dumnealor sau nu vor sa o ridice va adresati AJPIS
1. Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

2. Asadar, persoana aflata in CC are dreptul sa revina la ultimul loc de munca avut inainte de intrarea in CCC sau la un loc de munca echivalent cu acesta ...Cu toate ca textul de lege nu reglementeaza expres si obligatia angajatorului de a va primi la munca la terminarea CCC, aceasta obligatia decurge dintr-unul din principiile dreptului civi, conform caruia, un drept subiectiv apartinând unui subiect de drept, de regula îi corespunde o obligatie altui subiect de drept (a celui de la care se pretinde sa savârseasca ceva). Altfel spus, dreptului persoanei de a reveni la locul de munca dupa terminarea CCC ii corespunde obligatia angajatorului de a va primi inapoi.

3. Art. 37 din Legea 202/2002
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 3.000 lei la 100.000 lei incalcarea dispozitiilor art. 6 alin. (1), (2), (3) si (4), art. 7 alin. (2), art. 8, art. 9 alin. (1), art. 10 alin. (1), (2), (3), (4), (6) si (8), art. 11, art. 12-22 si art. 29.
(2) Constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit dispozitiilor art. 10 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, discriminarea bazata pe doua sau mai multe criterii.
(3) Constatarea si sanctionarea contraventiilor prevazute de prezenta lege se fac de catre:a) Inspectia Muncii, inspectorii de munca din cadrul inspectoratelor teritoriale de munca, in cazul contraventiilor constand in incalcarea dispozitiilor art. 7 alin. (2), art. 8, art. 9 alin. (1), art. 10 alin. (1), (2), (3), (4), (6) si (8), art. 11-13, precum si art. 29;
....

In speta, daca sunt incalcate dispozitiile art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, aceasta situatie va indreptateste sa sesizati Inspectia Muncii/ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Buna ziua ,am făcut cererea pentru a o trimite angajatorului.Va mulțumesc frumos pt răspuns.