Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns și cu un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns și cu un model de ...

vă rugăm să ne ajutați cu un răspuns și cu un model de act administrativ

Bună ziua !
Un angajat a depus o Cerere de transfer la cerere.
O altă instituție publică a trimis o Adresă către instituția noastră prin care s-a spus că s-a aprobat transferul, că urmează să se emită pentru angajat Decizia și că instituția noastră trebuie să emită un act administrativ.
Despre ce act administrativ este vorba ?
Este un Acord prin care instituția noastră acceptă transferul ?
sau este vorba despre o Decizie de transfer ?
Vă rugăm frumos;
- ne puteți ajuta cu un model de act administrativ ?
Ce va trebui să conțină acel act administrativ ?

Din ce am văzut în practică, este vorba despre o decizie de transfer. Practic emiteți o decizie prin care se aprobă, ca urmare a adresei nr. .../....., transferul la instituția cealaltă.
Dacă se aprobă transferul,
postul va deveni vacant ?
sau va dispărea din organigrama instituției noastre?
Postul va deveni vacant.
În Decizia de aprobare - trebuie să se scrie pentru angajat '
- ce funcție are, ce vechime în muncă are, ce salariu are,.....?..... și data de la care se aprobă transferul ?
Ce ar trebui să se scrie în Decizie?
Care este momentul când trebuie să fie emisă ?