Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contencios administrativ

Buna ziua, Ma numesc Marian M. si locuiesc in Bucuresti. Detin in Judetul Dambovita o mostenire, iar primaria , printr-un Proces Verbal fals, mi-a adus prejudicii ... pentru a indrepta aceasta greseala trebuie sa actionez primaria respectiva in " contencios administrativ ".Intrebarea mea ieste : Pot face acest demers la un tribunal din Bucuresti ,sau trebuie neaparat in Dambovita . Multumesc .
Puteți și la instanța din București, dacă aveți domiciliul acolo, potrivit art. 111 CPC:

Art. 111: Cereri îndreptate împotriva persoanelor juridice de drept public
Cererile îndreptate împotriva statului, autorităţilor şi instituţiilor centrale sau locale, precum şi a altor persoane juridice de drept public pot fi introduse la instanţa de la domiciliul sau sediul reclamantului ori la instanţa de la sediul pârâtului.
Puteti si in Bucuresti, insa aveti grija sa nu depășiți termenele legale.de asemenea pentru acuzațiile de fals trebuie sa formulayi plangere penala la Parchetul local.