Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ALIPIRE/DEZLIPIRE Buna seara! Nu ma pricep, de asta si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ALIPIRE/DEZLIPIRE Buna seara! Nu ma pricep, de asta si intreb, ...

ALIPIRE/DEZLIPIRE

Buna seara! Nu ma pricep, de asta si intreb, un teren dezlipit in 2 loturi (fiecare cu o casa pe el) dezlipit in 2017, se mai poate alipi la loc? Ideea e ca proprietarul a donat fiului un lot cu act de donatie atunci si anul acesta a murit. Si automat ii ramane mostenire. Acum oficial e proprietarul celor doua loturi dezmembrate si vrea sa le alipeasca la loc. Iti permite legea sa dezlipesti ceva si apoi sa il alipesti la loc?
Mz11, utilizator
Da, se poate.
se poate. S-au dezlipit cat aveau un proprietar si se alipesc cand au alt proprietar, nu e unul care se joaca de-a lipitul si dezlipitul.
Dar intreb, nu e mai util sa lasa asa ? poate in timp va vrea sa vanda, eu zic s amai stea.
interesant ceea ce ati spus, sa inteleg ca fostul proprietar care a decedat, daca vreodata voia sa alipeasca inapoi ce a dezlipit, nu putea?
Referitor la intrebarea dvs, noul proprietar nu are interes sa vanda, ci sa lase si el la randul lui celor doi descendenti ai sai. Sunt unicele locuinte ale familiei.

gi-jane2 a scris:

se poate. S-au dezlipit cat aveau un proprietar si se alipesc cand au alt proprietar, nu e unul care se joaca de-a lipitul si dezlipitul.
Dar intreb, nu e mai util sa lasa asa ? poate in timp va vrea sa vanda, eu zic s amai stea.

multumesc!

raluk0207 a scris:

Da, se poate.

Alipirile si dezmembrarile sunt posibile doar daca imobilele apartin aceluiasi proprietar.
In momentul de fata, cele doua loturi se pot alipi, rezultand un imobil mai mare, dar daca in perspectiva fiul va dori sa vanda o portiune sau sa faca acte propriilor copii? Atunci va trebui iar sa il dezmembreze