Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Drum acces, coproprietate
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Drum acces, coproprietate

Buna ziua! In vederea lotizarii utlerioare a unui teren, atat eu cat si vecinul lateral, interesat de acelasi lucru, am dori obtinerea unui drum de acces, cu jumatate din latimea lui suportata de fiecare parte.
Imi puteti spune, va rog, daca exista o formula pentru a obtine acest lucru fara alipirea intregilor noastre suprafete, obtinerea unui PUZ si dezmembrarea ulterioara?
In cazul in care alipirea intregilor suprafete este unica solutie posibilia, exista vreo parghie prin care se poate asigura iesirea din coproprietate ori exact in formula propusa, daca este acceptata, ori exact in formula anterioara alipirii?
Pun aceste intrebari deoarece desi interesele coincid, nu as dori a ma gasi in situatia de a fi in coproprietate pe o perioada si intr-o formula nedefinite.
Va multumesc!
wrunning a scris:

Buna ziua! In vederea lotizarii utlerioare a unui teren, atat eu cat si vecinul lateral, interesat de acelasi lucru, am dori obtinerea unui drum de acces, cu jumatate din latimea lui suportata de fiecare parte.
Imi puteti spune, va rog, daca exista o formula pentru a obtine acest lucru fara alipirea intregilor noastre suprafete, obtinerea unui PUZ si dezmembrarea ulterioara?
In cazul in care alipirea intregilor suprafete este unica solutie posibilia, exista vreo parghie prin care se poate asigura iesirea din coproprietate ori exact in formula propusa, daca este acceptata, ori exact in formula anterioara alipirii?
Pun aceste intrebari deoarece desi interesele coincid, nu as dori a ma gasi in situatia de a fi in coproprietate pe o perioada si intr-o formula nedefinite.
Va multumesc!

PUZ-ul este necesar doar daca se alipesc mai multe 2 sau daca se dezlipesc mai mult de 2 terenuri.
Eu zic sa dezlipiti fasia aferenta drumului din terenul dumneavoastra, iar vecinul sa dezlipeasca si el fasia lui aferenta terenului. O sa aveti 2 fasii cu numere cadastrale (CF-uri distincte). Puteti sa o lasati si asa, sau daca doriti sa aveti siguranta pe viitor puteti merge la un notar si sa vindeti 50% parte din fasie dumneavoastra vecinului si el sa va vanda 50% din partea lui. Sau faceti pur si simplu alipire, acest pas poate ar costa un picut mai mult (nu foarte mult). Ulterior puteti solicita schimbarea de destinatie a terenului din arabil sau ce este acum in drum.
Buna ziua,
Daca va intelegeti, nu vad de ce ar trebui o alipire si apoi o ”dezlipire”!
Pur si simplu faceti fiecare dintre dvs. dezmembrarea lotului de teren afectat drumului de acces ce doriti sa-l faceti.
Aveti nevoie de un cadastrist-topograf priceput.
Nu este nevoie sa alipiti intregile suprafete iar apoi sa dezlipiti drumul. Puteti dezlipi suprafetele pe care le aveti, dezmembrand din fiecare jumatate din latimea viitorului drum iar apoi alipiti cele doua jumatati de drum.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Voi apela cu siguranta la un cadastrist-topograf, insa, pentru a avea si siguranta conferita de parerile dvs. pertinente, as dori si cateva lamuriri pentru a-mi clarifica toti pasii de urmat:

Fiecare dezmembreaza fasia aferenta drumului de acces.
Cele doua fasii se alipesc, astfel obtinandu-se intreaga suprafata necesara drumului.
La acest pas, banuiesc ca, in urma alipirii, vom avea fiecare cota parte de 50% din aceasta suprafata.
In vederea lotizarii terenului meu in 5 loturi, eu voi aplica pentru un PUZ. Pentru ca suprafata obtinuta anterior sa poata figura ca drum de acces pentru loturi, este necesara vreo alta formalitate?
Care dintre acesti pasi trebuie reflectati la cadastru, care prin acte notariale si, in termeni extrem de generali, imi puteti spune care ar putea fi o estimare ca timp a intregii proceduri?
In actul de alipire veti declara ca sunteti de acord sa fiti intabulati fiecare cu o cota de 1/2 din imobilul rezultat in urma alipirii. Puteti mentiona in actul de alipire ca imobilul va avea destinatia de drum de acces - ar fi util in acest sens ca in schita de alipire sa fie mentionata aceasta destinatie.

Nu este necesara nici o alta formalitate pentru ca terenul sa figureze ca drum de acces. Este suficient ca cei care cumpara un lot de teren sa detina si o cota parte din dreptul de proprietate asupra drumului sau sa aiba constituita o servitute de trecere in favoarea lotului cumparat asupra drumului (aceasta a doua varianta se poate aduce la indeplinire numai cu acordul celuilalt coproprietar - vanzarea de cota o faceti singur).

Expertul cadastral intocmeste intai schitele pentru cele doua dezmembrari (+/- 2 saptmani), Incheiati actul de dezmembrare (+/- 3 zile). Actul se intabuleaza (6 zile lucratoare) Apoi expertul intocmeste schita de alipire (+/- 2 saptamani) si incheiat actul de alipire (+/- 3 zile) care urmeaza a se intabula in termen de 6 zile lucratoare. In termeni largi, cam doua luni in functie de cat de rapid se efectueaza masuratorile initiale.