Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua!În 2010 am primit o amenda pentru lipsa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua!În 2010 am primit o amenda pentru lipsa unui sistem ...

Buna ziua!În 2010 am primit o amenda pentru lipsa unui sistem de alarma omologat ,la un chioșc pe care îl aveam .In 2011 am achitat o parte din suma si după aceea am uitat de ea.In data de 27.10.2020 am primit o înștiințare de plata pentru suma rămasă. As dori sa știu dacă amenda respectiva s-a prescris ,sau nu,avand în vedere ca au trecut 9 ani de la ultima plata ,respectiv înștiințare?
Nu cred ca este prescrisa, intrucat ati platit o parte din amenda.

C.proc.fisc
Art. 217. - Întreruperea termenului de prescripție
Termenul de prescripție prevăzut la art. 215 se întrerupe:
......
b) pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sau în cursul acesteia, a unui act voluntar de plată a obligației prevăzute în titlul executoriu ori a recunoașterii în orice alt mod a datoriei;
....