avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... GDPR se aplica si pentru OLX?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

GDPR se aplica si pentru OLX?

Buna ziua, detin o firma si as fi interesat sa contactez utilizatorii site-ului OLX (prezentandu-le servicii ce ii pot ajuta sa vanda mai rapid bunul din anuntul postat de acestia)

Intrebare ar fi daca este impotriva GDPR sa ii contactez pe numarul afisat in anuntul lor, daca nu intentionez sa cumpar acel bun.

"Informații disponibile publicului: Când postați un articol în scopul unei vânzări utilizând Serviciile noastre, puteți alege să faceți anumite informații personale vizibile altor utilizatori OLX. Acestea pot include numele, prenumele, adresa dumneavoastră de email, locația dumneavoastră și numărul de contact. Rețineți că toate informațiile pe care le furnizați altor utilizatori pot fi întotdeauna distribuite de aceștia altor persoane, prin urmare, vă rugăm să exercitați discreție în acest sens."
cand contactati persoanele (fizice, obligatoriu), inainte de orice trebuie sa le explicati intentia dvs., precum si modul in care le prelucrati datele personale.apoi sa le cereti acordul, care trebuie sa fie informat si neambiguu. abia dupa asta, puteti trece la discutia tehnica.
Buna ziua,

Pentru a putea transmite oferte comerciala, publicitare, aveti nevoie de acordul expres al utilizatorilor acelui site.

Asadar, acestia trebuie informati , in prealabil, despre respectivele oferte comerciale.

Acordul de vointa trebuie sa fie unul liber exprimat, cert, concret, cu referire la o anumite activitate.

Veti intra in posesia datelor personale ale utilizatorilor.

Asadar, societatea va deveni operator de date personale, cata vreme le colecteaza, le stocheaza , si le utilizeaza.

Va sugerez sa consultati un avocat, care sa realizeze procedurile, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protectia datelor conform rgpd - website vladmaria04 vladmaria04 Buna ziua! daca pe website-ul meu am o singura subpagina cu formular de contact, unde se cer doar e-mailul si textul mesajului clientilor, fara nume, date de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! avem un site dezvoltat de o firma de dezvoltare web. ... PlanNow PlanNow Buna ziua! Avem un site dezvoltat de o firma de dezvoltare web. Le tot explicam ca formularul de contact si formularul de inscriere la newsletter nu este ... (vezi toată discuția)
Gdpr Ofiintacurioasa Ofiintacurioasa Salutare! Soția mea predă cursuri pentru copii, online, în cadrul unui centru; deci este angajată, având contract de muncă. Ieri a aflat că unul ... (vezi toată discuția)