Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in instanta!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in instanta!

Bună ziua!
Sotul a pierdut mulți bani la jocurile de noroc, de asemenea a facut împrumuturi de nevoi personale de care nu am știut, si de care am aflat cand nu a mai putut sa le plateasca.
In cazul unui divort in instanta ( amiabil nu este de acord) , platesc si eu cota parte din acele împrumuturi?
Menționez ca nu m-a întrebat si nici bancile nu i-au spus ca trebuie sa fie de acord si soția.
Sunt 3 ani de când nu mai contribuie cu nimic la întreținerea familiei( sunt si 2 copii la mijloc).

Mulțumesc mult!
DanaO., utilizator
Datoriile reprezinta un pasiv comun numai daca acestea au fost contractate pentru nevoile casatoriei. Din cele relatate de dvs ele par a fi facute in beneficiu propriu, ceea ce insemna ca va trebui sa solicitati instantei sa constate ca acestea nu reprezinta datorii comune.
banca nu va va deranja, ca nu sunteti parte in contract.
Folositi si aceste imprumuturi de care nu stiati ca motiv de divort, va va ajuta mai tarziu. Analizati bine daca e indicat sa faceti partaj si verificati ce se intampla daca nu cu acele datorii.