avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in instanta!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in instanta!

Bună ziua!
Sotul a pierdut mulți bani la jocurile de noroc, de asemenea a facut împrumuturi de nevoi personale de care nu am știut, si de care am aflat cand nu a mai putut sa le plateasca.
In cazul unui divort in instanta ( amiabil nu este de acord) , platesc si eu cota parte din acele împrumuturi?
Menționez ca nu m-a întrebat si nici bancile nu i-au spus ca trebuie sa fie de acord si soția.
Sunt 3 ani de când nu mai contribuie cu nimic la întreținerea familiei( sunt si 2 copii la mijloc).

Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Duminică, 22 Noiembrie 2020
DanaO., utilizator
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datoriile reprezinta un pasiv comun numai daca acestea au fost contractate pentru nevoile casatoriei. Din cele relatate de dvs ele par a fi facute in beneficiu propriu, ceea ce insemna ca va trebui sa solicitati instantei sa constate ca acestea nu reprezinta datorii comune.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
banca nu va va deranja, ca nu sunteti parte in contract.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Folositi si aceste imprumuturi de care nu stiati ca motiv de divort, va va ajuta mai tarziu. Analizati bine daca e indicat sa faceti partaj si verificati ce se intampla daca nu cu acele datorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credite pentru jocuri online andreeadeear andreeadeear Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie: sotul este pasionat de jocurile online, de curand am aflat ca joaca pe bani. In acest scop a facut ... (vezi toată discuția)
Debitor decedat mateisorina mateisorina in ianuarie 2007 am girat o colega scoata un credit de nevoi personale.acum o saptamina a facut un infarct,decedind.am fost instiintata ca voi plati ratele mai ... (vezi toată discuția)
Credit contractat de unul din soti mihai09 mihai09 sotul a decedat. sotia a contractat in timpul casatoriei un credit in calitate de imprumutata, avand ca coplatitor pe tatal ei.sotul nu a semnat contractul de ... (vezi toată discuția)