avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, As dori cateva informatii privind decesul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, As dori cateva informatii privind decesul unei rude ...

Buna seara,

As dori cateva informatii privind decesul unei rude de grad 1 (frate) daca se poate.

Dupa constatarea decesului, a fost transportat la morga cimitirului unde i-au fost incinerat toate hainele care le avea pe el. (Este legal asa ceva? In caz contrar doresc actionare in justitie pentru clarificarea acestui lucru care mie personal mi se pare ilogic, absurd, grotesc si in primul rand e vorba de bunuri care nu apartineau celor de la morga.

2. Dupa cate am citit pe internet, trebuia sa i se acorde si ajutorul de deces, ceea ce nu s-a intamplat. (asigurat CAS). Eu nu am asigurare, fiind fratele decedatului in mod legal chiar daca nu era fratele meu asigurat, am inteles ca puteam beneficia eu de ajutorul de inmormantare.

Caut in continuare raspunsuri (un avocat care se ocupa in domeniul penal. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: precious007 , utilizator 10:07, 30 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ajutorul de deces se acordă în cazul decesului:
• asiguratului;
• pensionarului;
• unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.

Detalii
[ link extern ]
Asigurat inseamna asigurat Casa de pensii (contributie pensie) sau Contributie sanatate?

Va multumesc pentru raspuns, mam lamurit acum. (In cazul acesta legea este nedreapta)
In legatura cu hainele care au fost incinerate daca se poate sa primesc macar cateva detalii, am tot cautat informatii despre cazuri in care se incinereaza hainele. Se pare ca nici macar in cazul celor decedati cu covid-19 nu se incinereaza hainele.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
precious007, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. va rog sa ma ajutati cu un raspuns pertinent privind ... Damaschin Gina Damaschin Gina Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pertinent privind situatia de mai jos. Fratele tatalui meu a decedat in luna decembrie. El a fost o persoana ... (vezi toată discuția)
Ajutor de deces persoana fara drept de pensie dar coasigurata adrian_patrascu adrian_patrascu Buna ziua! Apelez la dumneavoastra cu urmatoarea problema: Tatal meu a decedat pe 15 iulie anul curent!El primise o decizie de la Casa de pensii din care ... (vezi toată discuția)
Bani inmormantare tynatwine tynatwine Buna seara, Bunica mea a avut un frate care a murit ieri. Locuia la un camin de batrani, neavand familie, loc de munca sau locuinta. Nu avea nici pensie. ... (vezi toată discuția)