Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara, As dori cateva informatii privind decesul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara, As dori cateva informatii privind decesul unei rude ...

Buna seara,

As dori cateva informatii privind decesul unei rude de grad 1 (frate) daca se poate.

Dupa constatarea decesului, a fost transportat la morga cimitirului unde i-au fost incinerat toate hainele care le avea pe el. (Este legal asa ceva? In caz contrar doresc actionare in justitie pentru clarificarea acestui lucru care mie personal mi se pare ilogic, absurd, grotesc si in primul rand e vorba de bunuri care nu apartineau celor de la morga.

2. Dupa cate am citit pe internet, trebuia sa i se acorde si ajutorul de deces, ceea ce nu s-a intamplat. (asigurat CAS). Eu nu am asigurare, fiind fratele decedatului in mod legal chiar daca nu era fratele meu asigurat, am inteles ca puteam beneficia eu de ajutorul de inmormantare.

Caut in continuare raspunsuri (un avocat care se ocupa in domeniul penal. Multumesc anticipat
Ajutorul de deces se acordă în cazul decesului:
• asiguratului;
• pensionarului;
• unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.

Detalii
[ link extern ]
Asigurat inseamna asigurat Casa de pensii (contributie pensie) sau Contributie sanatate?

Va multumesc pentru raspuns, mam lamurit acum. (In cazul acesta legea este nedreapta)
In legatura cu hainele care au fost incinerate daca se poate sa primesc macar cateva detalii, am tot cautat informatii despre cazuri in care se incinereaza hainele. Se pare ca nici macar in cazul celor decedati cu covid-19 nu se incinereaza hainele.

Multumesc
precious007, utilizator