avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua , am cumparat o masina de la cineva si nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua , am cumparat o masina de la cineva si nu am intocmit ...

Buna ziua , am cumparat o masina de la cineva si nu am intocmit actele necesare pe loc pe numele meu , pentru ca am niste amenzi pe care nu imi permit sa le platesc inca , am stabilit cu vanzatorul ca o sa revin in timp de o saptamana cu un membru al familiei (fratele sau tatal meu) sa facem actele pe numele unuia dintre ei , gresala mea... a trecut o saptamana si jumatate , cand l-am sunat pe vanzator mi-a spus ca deoarece nu l-am contactat in termenul stabilit , el a facut un contract de vanzare-cumparare , a semnat in locul meu si a scos masina de la fiscal pe numele meu , am intrat in posesia asa-zisului contract vizat de circa financiara , ce as putea face in aceasta situatie?
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
Remy87, utilizator
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 21:59, 8 Decembrie 2020
cum adica se semneze in locul dvs.????? a avut o procura in acest sens???

sau a semnat in fals?
A semnat fals , in locul meu
pai si ce vreti sa faceti mai exact ?
dvs ati cumparat masina, ati dat banii, masina e la dvs.. ce vreti mai departe ?
amenzile oricum trebuiau platite ..
puteti cere anularea acelui contract, ii dati masina si va luati banii, e mai complicat.

Vreau sa inmatriculez masina pe numele fratelui meu , asa cum m-am inteles cu omul , nu am cum sa i-o mai dau inapoi , pentru ca intre timp am bagat o gramada de bani in ea.
Stiu ca amenzile trebuiesc platite la un momentdat , dar e vorba de peste 10.000 lei , suma de care nu dispun in acest moment
in acest moment, nu mai e posibil. nu va ajuta nici sa ii faceti plangere omului pt fals si uz de fals.
nu zice nimeni sa le platiti pe toate o data, le platiti pe rand.
acum, au si ce executa in caz de neplata.
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Probleme cumparator masina Moghy Moghy Am decis sa imi vand masina proprietate personala deoarece am anumite probleme de sanatate si aveam nevoie de banuti sa merg in afara pentru operatie. Am pus ... (vezi toată discuția)
Autoturism anto-antonella anto-antonella bunaseara! am si eu o problema.... va scriu din italia si cum nu prea ma pricep cu legislatia, am cautat pe net si am dat de dvs! am imprumutat masina mea ... (vezi toată discuția)
Cumparare masina fara contract djedi79 djedi79 Buna ziua , am citit o discutie pe acest forum despre o intamplare cu totul inversa decat a mea, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. In octombrie am ... (vezi toată discuția)