avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestație executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestație executare silita

Buna seara,
Am făcut contestație la executare silita și am câștigat. Hotărârea din 02.07.2020 a rămas definitivă deoarece nu au făcut apel. Instanta a hotărât ca intimata sa îmi plătească cheltuielile judiciare.
Întrebarile mele sunt:
-care este pasul următor? trebuie sa fac cerere sau somație de plată?
-in cat timp îmi vor plăti?
-si cum recuperez recipisa de consemnare a cauțiunii pe care am platit-o la CEC BANK?
Va mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2020
Camelia C.I., utilizator
Cel mai recent răspuns: Camelia C.I. , utilizator 12:12, 2 Decembrie 2020
1. Faceti o cerere către cei cu care v-ati judecat si puneti-le in vedere sa va plateasca cheltuielile de judecata, indicandu-le un termen scurt si un cont. Daca nu vor plati de bunavoie, legalizati hotararea judecatoreasca si adresati-va unui executor judecatoresc.

2. Pentru restituirea cautiunii, legalizati hotararea prin care ati castigat si formulati o cerere la instanta prin care solicitati restituirea cautiunii.
Va mulțumesc.

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

1. Faceti o cerere către cei cu care v-ati judecat si puneti-le in vedere sa va plateasca cheltuielile de judecata, indicandu-le un termen scurt si un cont. Daca nu vor plati de bunavoie, legalizati hotararea judecatoreasca si adresati-va unui executor judecatoresc.

2. Pentru restituirea cautiunii, legalizati hotararea prin care ati castigat si formulati o cerere la instanta prin care solicitati restituirea cautiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am castigat un proces , si am facut cerere de restituirea cautiunii ... roznovatstefan roznovatstefan Am castigat un proces , si am facut cerere de restituirea cautiunii , pina acum sa aminat de 8 ori pronuntarea pentru aceasta cerere , pot face ceva ... (vezi toată discuția)
Restituirea cautiunii andrerieu56 andrerieu56 Buna seara, Instanta de recurs a admis contestatia la executare si a anulat executarea silita prin hotarare irevocabila. Comunicarea inca nu am primit-o dupa ... (vezi toată discuția)
Cum recuperez banii de pe cautiunea la suspendarea executarii? ContSters277537 ContSters277537 Buna ziua si multumesc pentru ajutorul dat, As dori, trebuie, sa fac tot posibilul, indiferent de situatia cu procesul (ca pierd sau ca voi castiga), ... (vezi toată discuția)