Forum Discuţii juridice Executare silită Contestație executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Contestație executare silita

Buna seara,
Am făcut contestație la executare silita și am câștigat. Hotărârea din 02.07.2020 a rămas definitivă deoarece nu au făcut apel. Instanta a hotărât ca intimata sa îmi plătească cheltuielile judiciare.
Întrebarile mele sunt:
-care este pasul următor? trebuie sa fac cerere sau somație de plată?
-in cat timp îmi vor plăti?
-si cum recuperez recipisa de consemnare a cauțiunii pe care am platit-o la CEC BANK?
Va mulțumesc anticipat.
Camelia C.I., utilizator
1. Faceti o cerere către cei cu care v-ati judecat si puneti-le in vedere sa va plateasca cheltuielile de judecata, indicandu-le un termen scurt si un cont. Daca nu vor plati de bunavoie, legalizati hotararea judecatoreasca si adresati-va unui executor judecatoresc.

2. Pentru restituirea cautiunii, legalizati hotararea prin care ati castigat si formulati o cerere la instanta prin care solicitati restituirea cautiunii.
Va mulțumesc.

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

1. Faceti o cerere către cei cu care v-ati judecat si puneti-le in vedere sa va plateasca cheltuielile de judecata, indicandu-le un termen scurt si un cont. Daca nu vor plati de bunavoie, legalizati hotararea judecatoreasca si adresati-va unui executor judecatoresc.

2. Pentru restituirea cautiunii, legalizati hotararea prin care ati castigat si formulati o cerere la instanta prin care solicitati restituirea cautiunii.