Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PENAL...Care este diferența dintre suspendare sau ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PENAL...Care este diferența dintre suspendare sau supraveghere? ...

PENAL...Care este diferența dintre suspendare sau supraveghere?
Încercați să reformulați întrebarea sau să o formulați într-un context.

Este vorba despre suspendarea pedepsei sub supraveghere, deci e unul și același lucru.
Si dacă ai suspendare sub supraveghere mai poți primi o alta suspendare pentru un alt dosar ?

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

Încercați să reformulați întrebarea sau să o formulați într-un context.

Este vorba despre suspendarea pedepsei sub supraveghere, deci e unul și același lucru.

Diferenta este ca sunt doua cuvinte diferite care formeaza impreuna o expresie,
si anume suspendarea se refera la "suspendării executării pedepsei", adica deocamdata pedeapsa sta in stand by (ca televizorul, tv este oprit dar nu e scos din priza, are curent in el si printr-o simpla apasare de buton, porneste, asa e si cu suspendarea - daca ati calcat pe bec, suspendarea inceteaza si se executa pedeapsa)
si ...supravegherea, care se refera ca atata vreme cat executarea pedepsei este in stand by, dvs sunteti supravegheat de organele abilitate,, ...
Ok? Deci astea doua cuvinte, suspendare si supreveghere, formeaza "suspendarea executării pedepsei sub supraveghere "

Si dacă ai suspendare sub supraveghere mai poți primi o alta suspendare pentru un alt dosar ?

Iar pentru a doua intrebare, raspunsul este : depinde. Adica, cu alte cuvinte, trebuie vazute hartiile.
trandafir2, moderator