Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... administratorul bloc decedat- moștenitori ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

administratorul bloc decedat- moștenitori răspunzători?

Buna ziua, administratorul blocului a decedat. Era angajat ca întreprindere individuală. Par să fie multe lipsuri. Pot moștenitorii să fie trasi la raspundere si dati in judecata pentru recuperarea pagubelor ?
În condițiile în care nu ați demarat un proces civil împotriva administratorului în timpul vieții sale, consider că nu îi puteți chema pe moștenitorii săi acum, după deces.

Dacă ați fi deschis procesul cât timp trăia, după decesul său, ați fi avut posibilitatea să îi introduceți în cauză pe moștenitorii administratorului, pentru continuarea procesului.
Chiar nu se poate face nimic având in vedere ca decedatul are un apartament care poate fi vândut sa acopere daunele ?
Ca sa se vândă apartamentul.trebuie că o instanța de judecată să constate că defunctul datora banii respectivi asociației de proprietari.In situatia respectivă moștenitorii ar fi preluat nu numai activul succesoral cat si posibil . adica datoriile defunctului. Se pare ca defunctul a reușit să scape cu basma curata de justitia pamanteana.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mulțumesc mult pentru răspunsuri