Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,am o casa in care tatal meu a avut uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,am o casa in care tatal meu a avut uzufruct viager ...

Buna ziua,am o casa in care tatal meu a avut uzufruct viager eu sunt singurul proprietar. Acum tatal meu a decedat. Intrebarea mea este...Fratele meu are dreptul la pretentii la casa mea? Multumesc pentru ajutor.
Cum ați dobândit calitatea de proprietar? Dacă ați devenit proprietar prin vânzare-cumpărare, fratele dvs. nu are drepturi asupra acestei case.