Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Doresc sa intreb pe cineva care cunoaste . ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Doresc sa intreb pe cineva care cunoaste . Lucrez ...

Buna ziua ! Doresc sa intreb pe cineva care cunoaste . Lucrez la privat ca asistent medical cu jumatate de norma cu un salariu și brut și de bază ( nu mai lucrez in alta parte) de 1450. Intrebarea mea este : ca și cotizatie pentru Oammr ,cei 1 %/ luna , 12%pe an ,din salariu de bază, cat trebuie eu sa achit ?!? Intreb pentru că mi s.a spus că trebuie să achit 12% din salariu minim pe economie , chiar dacă eu am jumatate de norma si am salariu de bază ( cu document de la Revisal) de 1450 lei. Si daca cei de la Oammr au dreptate, am rugămintea sa-mi expuneti textul de lege, Multumesc anticipat pentru toate răspunsurile primite.
reli_relly, utilizator
cotizația de membru în cuantum de 1% din valoarea salariului de bază, dar nu mai puțin de 1% din valoarea salariului minim brut pe economie, indiferent de durata timpului de muncă (normă întreagă sau fracțiune de normă).
[ link extern ]