avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un dosar de ...

Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un dosar de dauna în urma unui accident, eu având calitatea de păgubit. Pana în prezent societatea de asigurări nu m-a notificat in nici un fel. Am sunat ieri și mi s-a răspuns ca vor reveni ei cu oferta. În această situație unde trebuie să depun plângere având în vedere că a fost depășit termenul? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: COVASA , utilizator 17:39, 10 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce fel de accident? Ce fel de daune? Ati suferit vatamari sau doar v-ati avariat autoturismul cu un alt sofer care a fost vinovat?

E necesar sa oferiti detaliile astea importante, daca vreti sa primiti un raspuns eficient.

in principiu, formulati in scris cerere de despagubire in baza Legii nr. 132/2017. Daca nu va raspund inauntrul termenului, ii dati in judecata.

Bună seara, un accident ușor fără victime cu avarii. Din câte am citit ei trebuiau sa ma notifice în 5 zile, dar au trecut 55 de zile și nu au făcut nimic. Către cine sa fac plângere? Mulțumesc!

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

Ce fel de accident? Ce fel de daune? Ati suferit vatamari sau doar v-ati avariat autoturismul cu un alt sofer care a fost vinovat?

E necesar sa oferiti detaliile astea importante, daca vreti sa primiti un raspuns eficient.

in principiu, formulati in scris cerere de despagubire in baza Legii nr. 132/2017. Daca nu va raspund inauntrul termenului, ii dati in judecata.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Victima accident rutier, cheltuieli de spitalizare foarte mari maria_3008 maria_3008 Buna seara, Sunt victima unui accident auto, produs pe timp de noapte prin tamponarea unui autovehicul cu o caruta nesemnalizata corespunzator, eu fiind ... (vezi toată discuția)
Accident grav de circulație, cu una dintre victime decedată. nu-mi pot explica anumite aspecte ulterioare și vă rog să mă lămuriți Flaviu81 Flaviu81 Pe data de 19 noiembrie am avut parte de un accident grav de circulatie. Un sofer a intrat pe contrasens si a intrat in masina pe care o conduceam! In masina ... (vezi toată discuția)
Accident auto, vinovatul fără rca. ce altă opțiune am să recuperez dauna în afară de instanța civilă? Constantin Teodor Constantin Teodor Mi-am găsit mașina lovită rău în parcare. Vinovatul a fugit dar l-am găsit. Nu are RCA. Ce altă opțiune am să recuperez daună în afară de ... (vezi toată discuția)