Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un dosar de ...

Bună ziua, pe data de 16.10.2020 mi s-a întocmit un dosar de dauna în urma unui accident, eu având calitatea de păgubit. Pana în prezent societatea de asigurări nu m-a notificat in nici un fel. Am sunat ieri și mi s-a răspuns ca vor reveni ei cu oferta. În această situație unde trebuie să depun plângere având în vedere că a fost depășit termenul? Mulțumesc.
Ce fel de accident? Ce fel de daune? Ati suferit vatamari sau doar v-ati avariat autoturismul cu un alt sofer care a fost vinovat?

E necesar sa oferiti detaliile astea importante, daca vreti sa primiti un raspuns eficient.

in principiu, formulati in scris cerere de despagubire in baza Legii nr. 132/2017. Daca nu va raspund inauntrul termenului, ii dati in judecata.

Bună seara, un accident ușor fără victime cu avarii. Din câte am citit ei trebuiau sa ma notifice în 5 zile, dar au trecut 55 de zile și nu au făcut nimic. Către cine sa fac plângere? Mulțumesc!

Stoean Lavinia-Cătălina a scris:

Ce fel de accident? Ce fel de daune? Ati suferit vatamari sau doar v-ati avariat autoturismul cu un alt sofer care a fost vinovat?

E necesar sa oferiti detaliile astea importante, daca vreti sa primiti un raspuns eficient.

in principiu, formulati in scris cerere de despagubire in baza Legii nr. 132/2017. Daca nu va raspund inauntrul termenului, ii dati in judecata.