Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua ! Ati putea sa-mi spuneti daca persoanele ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua ! Ati putea sa-mi spuneti daca persoanele care nu au ...

Buna ziua ! Ati putea sa-mi spuneti daca persoanele care nu au cotizat o zi la sistemul de pensii pot primi vreo forma de ajutor social la implinirea varstei de pensionare si daca da in ce cuantum si in baza carei legi ? Nu ma refer la ajutorul social pentru care trebuie sa muncesti 5 zile ,ma refer la un venit similar pensiei acordat la implinirea varstei de pensionare. Va multumesc frumos!
Nu. Cine nu a cotizat minim 15 ani, nu poate beneficia de pensie la bătrânețe.

Și 14 ani dacă ai muncit și ai cotizat, nu primești pensie dacă nu ai cotizat minim 15 ani.
Dapix, utilizator