Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, De curand am cumparat o masina prin ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, De curand am cumparat o masina prin leasing. Cand ...

Buna ziua,

De curand am cumparat o masina prin leasing.
Cand mi s-a predat masina mi-au spus ca o cheie ramane la ei pe toata perioada leasingului.
Masina anterioara a fost cumparata tot prin leasing la alta firma, doar ca am avut ambele chei pe perioada leasingului.
Am citit noul contract si nu este specificat nicaieri ca 1 cheie ramane la mine si 1 cheie ramane la firma de leasing.

Este normal acest lucru ? Ii pot obliga in vreun fel sa imi furnizeze si a doua cheie ?

Multumesc,
Daniel Mitu
Din nefericire este o regula nescrisa ;cartea de identitate si a doua cheie a autovehiculului sa ramana la societatea de leasing fiind proprietarul ,iar dvs. avand doar calitatea de utilizator. Solicitati societatii sa va dea o copie a cartii de identitate cf cu originalul stampilata si semnata. Este tot ce puteti obtine. In cazul in care a-ti fi avut o flota ,iar domeniul de activitate era de transport ,a-ti fi putut obtine al doilea rand de chei. Pastreaza a doua cheie pentru situatia in care vor fi nevoiti sa recupereze autovehiculul.
celeonora, utilizator