Forum Discuţii juridice Executare silită Expunerea situatiei O persoana primeste titlu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Expunerea situatiei O persoana primeste titlu executoriu din ...

Expunerea situatiei
O persoana primeste titlu executoriu din partea organului fiscal.
Aceasta trebuie ca in 15 zile sa conteste titlul.
Dar, am inteles ca mai trebuie facuta o procedura paralela, pe contencios, ptr ca aceasta sa ridice exceptie de nelegalitate.

Cum se procedeaza?
-Face contestatie la judecatorie(pe civil)) pentru anularea titlului executoriu, tot acolo, in cadrul procesului unde exceptia de nelegalitate, instanta suspenda cauza si trimite exceptia la Tribunal, sectia contencios???? saucum procedeaza?

-Pentru suspendarea titlului executoriu ce variante sunt corecte:

1-adreseaza tot judecatoriei(pe civil)-cerand odata cu anularea titlului si suspendarea provizorie
2-face o actiune separata de suspendare, tot la judecatorie(pe civil)
3-face o actiune ptr suspendarea provizorie a titlului executoriu la Tribunal, sectia contencios?

Consider că faceți o contestație la executare la judecătorie, acolo veți face toate apărările pe care le considerați cu privire la respectivul titlu executoriu. Suspendarea executării silite o solicitați tot în cadrul contestației la executare.