avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Expunerea situatiei O persoana primeste titlu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Expunerea situatiei O persoana primeste titlu executoriu din ...

Expunerea situatiei
O persoana primeste titlu executoriu din partea organului fiscal.
Aceasta trebuie ca in 15 zile sa conteste titlul.
Dar, am inteles ca mai trebuie facuta o procedura paralela, pe contencios, ptr ca aceasta sa ridice exceptie de nelegalitate.

Cum se procedeaza?
-Face contestatie la judecatorie(pe civil)) pentru anularea titlului executoriu, tot acolo, in cadrul procesului unde exceptia de nelegalitate, instanta suspenda cauza si trimite exceptia la Tribunal, sectia contencios???? saucum procedeaza?

-Pentru suspendarea titlului executoriu ce variante sunt corecte:

1-adreseaza tot judecatoriei(pe civil)-cerand odata cu anularea titlului si suspendarea provizorie
2-face o actiune separata de suspendare, tot la judecatorie(pe civil)
3-face o actiune ptr suspendarea provizorie a titlului executoriu la Tribunal, sectia contencios?



Cel mai recent răspuns: Avocat Sebastian Murariu , Avocat 13:19, 18 Decembrie 2020
Consider că faceți o contestație la executare la judecătorie, acolo veți face toate apărările pe care le considerați cu privire la respectivul titlu executoriu. Suspendarea executării silite o solicitați tot în cadrul contestației la executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare creanta judecatorie vs. tribunal adrianadamian2009 adrianadamian2009 Rugam un raspuns la urmatoarea situatie: In anul 2009, am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu pentru neplata unor “obligatii de ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare crocolina3 crocolina3 Buna seara, Am primit o instiintare e la ANAF in care sunt anuntata ca niste bunuri ale unei societati comerciale sunt puse sub sechestru,as dori ajutor in ... (vezi toată discuția)
Suspendarea privizorie si cererea de suspendare a executarii silite Irina S. Irina S. Considerati ca in cadrul unei contestatii LA TITLU se poate formula cerere de suspendare provizorie si apoi cerere de suspendare in cadrul acestui gen de ... (vezi toată discuția)