Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM salariat ales senator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM salariat ales senator

Buna seara,
Un coleg angajat cu CIM ne-a anuntat ca a fost ales senator in cadrul Parlamentului Romaniei.

Ma ajutati va rog cu nelamuririle de mai jos:
- care este documentul in baza caruia voi suspenda CIM?
- care este data de inceput si data de sfarsit a suspendarii CIM? (mai ales pentru REVISAL si D112)
- care este temeiul legal al suspendarii CIM ?

Multumesc!
Gepetto25, utilizator
- care este documentul in baza caruia voi suspenda CIM?
Actul prin care a fost validat ca Senator.

- care este data de inceput si data de sfarsit a suspendarii CIM? (mai ales pentru REVISAL si D112)
Data validarii noului Parlament....data de sfarsit a mandatului

- care este temeiul legal al suspendarii CIM ?
art.50 lit.d C.mun.