Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract sponsorizare - asociatie - colaborare cu o ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract sponsorizare - asociatie - colaborare cu o ruda

Buna ziua.
Sunt presedinta unei asociatii si am primit o sponsorizare de la compania la care lucrez pentru realizarea unui eveniment cultural ( 20% din impozitul pe profit). Exista vreo problema legala daca o ruda (sora mea) va colabora cu asociatia ca persoana fizica pentru derularea evenimentului si va avea un contract? Din cate stiu nu exista niciun impediment, dar as vrea sa fiu sigura ca se poate. Multumesc frumos!
Consider că nu există vreun impediment.
Ar fi bine sa supuneti contractul de colaborare cu sora Dvs. aprobarii Consiliului Director chiar daca prin natura sau valoarea contractului ati avea dreptul Dvs, sa decidet singura incheierea lui. In acest fel se inlatura orice suspiciuni de conflict de interes, de favorizare a acelui subcontractor pe motiv de rudenie.... si controlul faptului ca sora dvs. isi indeplineste adecvat obligatiile contractuale sa se faca din partea asociatiei de alt membru CD sau /si de catre eventualul cenzor , ca sa nu fie nici pe linia asta loc de suspiciuni