Forum Discuţii juridice Executare silită Imposibilitate anulare act fiscal?! Expunere de caz: ...
Discuție deschisă în Executare silită

Imposibilitate anulare act fiscal?! Expunere de caz: -o persoana ...

Imposibilitate anulare act fiscal?!

Expunere de caz:
-o persoana fizica primeste de la taxe si impozite o decizie de impunere pe diferente impozit cladire
-decizia nu respecta modelul de formular standard. Este o decizie trasa la imprimanta, scris foarte mic, si persoana nu vede ca are dreptul de a contesta decizia pe cale adtiva
-Dupa cateva luni soseste si decizia de accesorii(care trebuia sa vina odata cu decizia de impunere(fiind diferente de impozit pe ani anteriori)
-Pe asta cetateanul o contesta la org emitent, dar este respinsa.
-Nu merge in instanta ptr anularea ei si nici pentru suspendarea temporara a executarii(deciziei de impunere)
-La final ii vine titlul executoriu.
-In instanta se apara singur si nu invoca prea multe motive, contestatia fiindu-i respinsa
INTREBARI
1--Cum,pe ce cale si la ce instanta poate cere anularea deciziei de impunere?(necontestata adtiv)
2-Dar decizia de accesorii necontestata in termenul de 6 luni?

In acest caz este o situatie fara iesire, iar persoana e buna de plata aproape 45.000 lei????
Juridic ce sanse are? Ce portita exista?

Cine poata daun sfat avizat?
Multumesc
Ezoteric a scris:
Cine poata daun sfat avizat?

Cine vede dosarul.
Nu exista un dosar. Doar o situatie expusa si cautarea unei solutii
BUN. Daca nu ati respectat procedura, discutia nu are finalitate. Nu mai aveti ce face.
Nu inteleg la ce va referiti!!??? Sunt noua pe site.De vreo saptamana!!!
Cum nu există un dosar, daca spuneți că s-a judecat la instanță și a pierdut procesul`? Dumneavoastră ne relatați aici povești imaginare`?