Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cotestație în anulare ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cotestație în anulare ?

Bună seara...am făcut o plângere contravenționala împotriva a două procese verbale care au avut concurență în modul de aplicare, ele fiind judecate în același dosar. Am primit două sentințe din care una din ele este IREVOCABILÃ iar cea de-a doua cu drept de recurs.Nedumerirea mea este dacă o instanță de fond inferioară este competentă să ia această măsură irevocabilă și să mă lipsească de orice cale de atac invocîndu-mi cazuri de la Curtea Europeană ca: Salabiaku v. Franța, Bosoni v. Franța etc. cu atît mai mult cât nu mi-au luat în discuție probele ce le-am arătat instanței în apararea mea. Mă poate îndruma cineva ce cale să urmez, am înțeles că există posibilitatea unei contestații în anulare dar nu știu motivele ce ar trebuii învocate și cui trebuie să o adresez. Vă mulțumesc.
Buna ziua, este destul de neclara situatia dosarului din cele relatate de dvs intruct daca au fost conexate se solutioneaza printr-o singura sentinta. In orice caz caile de atac extraordinare sunt contestatia in anulare si revizuirea. Se adreseaza instantei care a pronuntat hotararea care se ataca. Mai multe detalii aici:

[ link extern ]
Mulțumesc...dar tot nu îmi este clar...prima instanță de fond se poate pronunța definitiv și irevocabil fără ca eu să mai am nici un drept de recurs sau apel...de ce această îndârjire din partea lor ,este vorba de o amendă de 3500 de lei dată de Inspectoratul de Poliție pentru nepărasirea sediului la cererea acestora pentru care sa folosit excesiv forța , fiindu-mi respinsă sub motivul că nu am putut face dovada contradictorie însă instanța a reținut că agentul constatator e mai credibil ca mine neluând în discuție probele cerute de mine.