Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! Am o societate care se afla in somaj tehnic ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! Am o societate care se afla in somaj tehnic recuperabil ...

Buna ziua! Am o societate care se afla in somaj tehnic recuperabil de la stat din martie 2020 (profil activ. Club, discoteci) restrictiile mentinandu se si in 2021. Daca de la 1 ian 2021 se modifica salariul mimim pe economie pot majora salariile , contractele fiind suspendate pentru somaj tehnic? Multumesc
tyadaria, utilizator
Din cate stiu, modificarea contractului de munca, nu este posibila atata vreme cat contractul este suspendat, si practic nu aveti nici buton activ in programul de evidenta ca sa faceti o astfel de mofificare. Ar trebui incetata suspendarea, activat contractul si apoi operata modificarea (in cazul dvs, a salariului). In plus, nu este inca cert ca se modifica salariul de la 01.01.2021.
Chiar daca ati modifica salariul ,modificarea va intra in vigoare dupa incetarea suspendarii c.i.m.