Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Va rog sa ajutati. 1. La o societate pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Va rog sa ajutati. 1. La o societate pe actiuni (salubrizare, ...

Buna ziua.
Va rog sa ajutati.
1. La o societate pe actiuni (salubrizare, intretinere si curatenie (administrarea domeniului public), care este unic actionar primaria) toate modificarile din resurse umane (modificare regulament de ordine interioara, reactualizare fise de post, organigrama, noi angajari) le poate dispune direct directorul general sau ne trebuie si acordul consiliului de administratie??
2. Fisa postului noului director general cine o semneaza?
Va multumesc.
Depinde de fisa postului directorului general....... de semnat o poate semna adjunctul.
Este ok daca trec aceste aspecte in fisa postului noului directorului general (poate modifica regulamentul interior, etc... fara aprobarea consiliului de administratie?) Acest aspect ma intereseaza, daca la orice modificare trebuie si aprobarea consiliului.
Director adjunct nu este. Este doar noul director general, jurist, si sef contabil la TESA.
In opinia mea, ar trebui ca C.A sa faca o asemenea modificare si nu directorul general.