Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligativitate intabularii II
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligativitate intabularii II

Buna ziua!

In 1986 am cumparat de la primaria unei localitati (comuna) un apartament de bloc construit chiar de primarie. Procesul de vanzare a fost facuta de IGO sau IGCL care a fost imputernicit de primarie sa faca vanzarea. Din pacate nici pana azi primaria nu a intabulat imobilul si stam fara acte de proprietate. Singura dovada este contractul si chitanta data de IGO. Dupa zeci de insistente, nici chiar azi primaria nu vrea sa faca intabularea. Am incercat pe cont propriu dar fara colaborarea primariei nu putem face nimic. Din cei patru apartamente trei au fost vandute de primarie, numai una o mai are in proprietate.
Prin proces se poate obliga primaria sa faca intabularea imobilului? El fiind constructorul si vechiul proprietar.

Multumesc pentru raspunsul Dv.
Nu, intabularea v-o faceti dvs. Ce treaba are Primaria si in ce sens "fara colaborarea primariei nu putem face nimic" ?
Daca aveti un act de proprietate valabil incheiat puteti sa va faceti intabularea singur. Apelati la un (alt) expert cadastral.