Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am avut în 2005 și 2006 contracte de munca prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am avut în 2005 și 2006 contracte de munca prin ANOFM în Spania ...

Am avut în 2005 și 2006 contracte de munca prin ANOFM în Spania și Germania aproximativ 7 luni în total. Se consideră vechime în România? Se adună ca vechime pentru pensie aceste contracte, intermediate de ANOFM (Agenția Națională de Ocupare a forței de muncă)?? Menționez că România nu era în UE atunci.
1) Trebuie traduse contractele în lb română?
2) un contract nu îl mai găsesc, de unde pot obține un duplicat? Mulțumesc!
Perioadele in cauza se vor lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie.
Doresc să le adaug de acum la vechime, ca să obțin mai repede următoarea gradație. Cum să procedez? De unde obțin, adeverință care atestă această vechime să o duc la serviciu să îmi adauge la vechime?
1. Pana la data de 01.01.2011, cand a fost abrogat Decretul nr.92/1976, perioadele de timp lucrate in strainatate de cetatenii romani se dovedesc cu actele originale emise de unitatile la care s-a desfasurat activitatea, in afara de cazurile in care, in conventiile incheiate de Romania cu alte state, se prevede altfel.

Dupa aceasta data, nu mai exista o astfel de reglementare.

2. Perioada de activitatea desfasurata in strainatate poate fi recunoscuta in tara ca si vechime in munca, in afara considerarii ca si stagiu de cotizare pentru pensie. O astfel de reglementare poate fi mentionata in reg.intern al angajatorului din tara sau in ccm aplicabil acestuia.