Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intr-un proces civil de partaj judiciar, cererea de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intr-un proces civil de partaj judiciar, cererea de recuzare ...

Intr-un proces civil de partaj judiciar, cererea de recuzare a unui judecator, pe motiv de lipsa de impartialitate, este supusa OBLIGATORIU unei taxe de timbru (sau instanta care judeca poate decide ca nu este cazul?) ??
Daca da, care este art. din NCPC care prevede acest lucru si MAI ALES, cum se calculeaza aceasta taxa ?
Eu consider ca existenta unei astfel de taxe duce la supraprotejarea judecatorilor prin descurajarea lansarii unor astfel de cereri ! De asemenea, in unele articole juridice pe tema recuzarii am gasit si o alta situatie aberanta: cel care a facut cererea de recuzare a primit amenda judiciara de 1000 lei pe motiv ca cererea a fost .... respinsa ca nefondata!! Nu este tot un alt abuz al judecatorilor ??!
Cererea de recuzare se timbreaza cu 100 lei pentru fiecare participant la proces pentru care se solicita recuzarea, art. 9 lit. a din OUG nr.80/2013, nu obstructioneaza liberul acces la justitie , iar daca este facuta cu rea credinta vadit nefondata , petentul poate fi amendat.
Multumesc frumos pt informatiile din raspunsul dvs.