avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Managerul de proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Managerul de proprietate

-poate lucra cu contract de prestari servicii?, fara a fi p.f.a.,a.f.,i.m.m.?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ctynn , utilizator 17:34, 3 Ianuarie 2010
Prestarea de servicii se poate realiza chiar daca exista calitatea de persoana fizica.
Marin Badea a scris:

-poate lucra cu contract de prestari servicii?, fara a fi p.f.a.,a.f.,i.m.m.?

Multumesc


Daca va referiti la functia, calitatea, meseria de administrator al unei asociatii de proprietari, acesta poate sa fie angajat cu contract de munca daca detine atestatul de administrator eliberat de primarie.
Un contract de prestari de servicii se poate incheia intre o asociatie de proprietari si o alta persoana juriodica (de exemplu SRL) care are ca obiect principal de activitate administrarea de imobile si o persoana (asociat, angajat) care sa detina atestatul eliberat de primarie.

Nu se poate incheia un contract de prestari servicii intre o asociatie si o persoana fizica (administrator) prin care sa se stabileasca un program de lucru, atributiuni, etc , deoarece ar intra sub incidenta codului muncii si nu al codului comercial.
Iar codul muncii impune incheierea unui contract de munca.
adriantot a scris:


.....Nu se poate incheia un contract de prestari servicii intre o asociatie si o persoana fizica (administrator) prin care sa se stabileasca un program de lucru, atributiuni, etc , deoarece ar intra sub incidenta codului muncii si nu al codului comercial.
Iar codul muncii impune incheierea unui contract de munca.


domnu adriantot, am inteles eu oare bine ?
daca, un vecin este administrator, avand atestat de adm. eliberat de primarie,
nu poate incheia "Conventie civila de prestari servici " cu asociatia de locatari ???
daca, am inteles eu bine, asta nu este posibil, administratorul fiind persoana fizica
am inteles eu bine adriantot ?

si a si mai avea o intrebare daca se poate,
( avand in vedere ca, mie efectiv nu mi sa eliberat nici un act pe care am cerut o de la fostul administrator )
aceste conventi, contracte nu trebuiesc inregistrate la fortele de munca ? si am dreptul sa solicit o copie dupa ele de la fortele de munca ?

multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 1 Ianuarie 2010
almiraeliza, utilizator
La asociatia Dv. administratorul poate avea conventie civila sau poate avea contract de munca.
ITM, in cazul in care administratorul are contract de munca, ceea ce eu am indoieli in cazul Dv., nu da informatii despre contractele de munca persoanelor fizice, ci numai persoanelor juridice.
manager de proprietate+manager financiar ( contabil ) + casier platitor = administrator lg. 230/2007 si norme
poate avea conventie civila sau cim chiar cu timp partial de munca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator suspendat eugarizan eugarizan Din verificarea documentelor de catre SRAP , rezulta ca atestatul de administrator de imobile pe care acesta il detine , nu indeplineste conditiile de ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii administrator bloc nity nity Buna Ziua! Sunt administrator al unui bloc, detin atestare eliberata de primarie. Pana acum am activat cu conventie civila pe PFA, in sistem real. Contractul ... (vezi toată discuția)
Cum putem plati un administrator? Adriantot Adriantot Am gasit un administrator atestat dar care are si autorizatie de persoana fizica eliberata de primarie pentru administrare de imobile. Prin ce fel de contract, ... (vezi toată discuția)