Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile anulare accesorii OUG 69/2020
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile anulare accesorii OUG 69/2020

Buna ziua! Am si eu o problema legata de înregistrarea contabila a sumelor aferente anularii obligatiilor de plata accesorii aferente obligatiilor bugetare principale prevazute la art. IX, X, XI si XII din OUG nr. 69/2020 pentru modificarea si completarea Legii 227/2015 privind codul fiscal. Am suma X aferenta dobinzilor/majorarilor de intarziere, suma Y pentru penalitati de intarziere si suma Z pentru penalitati de nedeclarare. Cum le inregistrez contabil? Sumele X, Y si Z reprezinta sumele anulate (se va plati mai putin cu X+Y+Z din sumele datorate pentru luna 12.2020 si scadente la data de 25.01.2021).
Va multumesc!
Ați calculat și inregistrat în contabilitate sumele datorate ca accesorii? Acum le închideți prin contul 758,