Forum Discuţii juridice Executare silită Bej someaza cu Actualizare poprire finalizata de mult ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bej someaza cu Actualizare poprire finalizata de mult timp si infiintare Alta noua

Actualizare poprire. Am urmatoarea situate. O poprire ce a fost incheiata, achitata, anul trecut in vara, Caz inchis. Primesc de LA bej o instiintare ca a infiintat o noua poprire, niste sume reactualizate, nu stiu ce reprezinta, plus chelt de judecata, cu somatia ca e trimisa si la banca deja. Nu exista incheiere judecatoreasca. Este legala aceaata situate? Se poate trezi orice bej dupa luni bune de la terminaresi si si ridicarea popririi, emitere adresa, totul in regula, sa revina asupra ei, fara incuviintare?? Sau se merge pe intimidate, poate achit suma?
Notsure, utilizator
Buna ziua, daca ari achitat integral sumele executate silit, trebuie sa va fi emis o incheiere de incetare a executarii silite. Chiar daca bej nu a emis o astfel de incheiere dar dvs. stiti ca s-au acoperit toate creantele executate, trebuie sa faceti contestatie la executare la instanta in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta de noua poprire.
Dacă considerați că nu mai datorați nimic, puteți cere anularea executării prin contestație la executare. Dar dacă trec cele 15 zile de când ați luat la cunoștință, și nu depuneți acțiunea în instanță, nu mai puteți face nimic.
Intrebare: Se poate trezi orice bej dupa luni bune de la terminaresi si si ridicarea popririi, emitere adresa, totul in regula, sa revina asupra ei, fara incuviintare?? Raspuns : Da! E ca in cazul notarilor. Vezi unul dintr-o mie sanctionat. Iar atunci cand o face, instanta e putin spus blanda!
Dvs puteti contesta, numai ca de la data inceperii popririi sumei datorate i se mai adauga dobanda , pt ca dvs nu ati platit toata suma la data aia, puteti sa cereti explicatii executorului.