Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incalcare de proprietate sau viol de domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incalcare de proprietate sau viol de domiciliu

Buna ziua, in urma cu ceva timp, in timp ce ma aflam pe un teren ingradit, proprietate personala, un vecin a intrat pe terenul meu si a inceput sa imi aduca acuze nefondate cu privire la gunoiul aruncat pe domeniul public, gunoi care nu era aruncat de mine si nu se afla in vecinatatea proprietatii mele. Eu, l-am rugat insistent pe acesta sa paraseasca proprietatea in nenumarate randuri, acesta refuzand la inceput, ca mai apoi cand eu am inceput sa ma indrept catre poarta acesta a facut acelasi lucru si a parasit proprietatea. Am depus atunci o sesizare la politie, iar acum am fost chemata si mi s-a spus ca fapta nu e de natura penala si nu se poate incadra la viol de domiciliu, deoarece eu nu locuiesc pe terenul respectiv, ci este doar un teren gol, chiar daca este ingradit. Mentionez faptul ca ma aflu intr-un conflict cu acest vecin, acesta intrand pe proprietatea mea si in trecut (in curtea casei unde locuiesc), iar pentru aceasta fapta exista deja un dosar penal in lucru. Spuneti-mi va rog, daca a intrat totusi pe proprietatea mea, chiar daca nu este locul unde locuiesc, nu este fapta penala, mai ales in conditiile date, in care a mai intrat in trecut la mine in curte.
(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuință, încăpere, dependință sau loc împrejmuit ținând de acestea, fără consimțământul persoanei care le folosește, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
dupa cum vedeti si dvs, nu e vb de violare de domiciliu.
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca nu e violare de domiciliu, pentru ca terenul respectiv nu era parte din locuinta mea, dar era proprietatea mea, faptul ca mi-a incalcat proprietatea, nu este fapta penala?

gi-jane2 a scris:

(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuință, încăpere, dependință sau loc împrejmuit ținând de acestea, fără consimțământul persoanei care le folosește, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
dupa cum vedeti si dvs, nu e vb de violare de domiciliu.