Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare Radet (Termoenergetica)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare Radet (Termoenergetica)

Buna ziua! Locuiesc in Bucuresti, intr-un condominiu cu 20 de apartamente in care nu exista niciun proprietar debransat. Din cate stiam eu in conformitate cu Legea nr 325/2006 completata cu Ordinul ANRSC nr 91/2007 art.249 in situatia in care nu este niciun proprietar debransat nu te mai poti debransa. Astazi am aflat ca , Curtea de Apel Bucuresti a emis Sentinta NR.1095 din 20.04 2015 prin care anula acest articol 249., in urma unui proces cu RADET Constanta. Cei de la fostul Radet Bucuresti nu au anuntat nimic. Deci ma pot debransa, respectiv pot monta o centrala termica in apartament? Multumesc!
Buna ziua,
Gasiti detalii pe site-ul dumnealor
[ link extern ]
Buna ziua! Multumesc!Insa acolo nu spune nimic de abrogarea art 249. Mai este in vigoare sau nu?
Nu sunt avocat/jurist/ judecator... dar nu cred ca o Curte de apel poate anula un articol de lege...
Urmati pasii de acolo si vedeti ce se intampla...
Termoenergetica nu are niciun interes sa promoveze aceasta sentinta (procedura de debransare este complexa, pe alocuri absurda, fiind facuta mai degraba la "intimidare").
Sfatul meu este sa faceti o adresa catre ANRSC prin care sa confirmati daca respectivul ordin si respectiva sentinta se aplica pentru toti furnizorii de agent termic si sa atasati raspunsul primit la dosarul de debransare.