Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua! Aș vrea să întreb ceva, anume:se mai ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua! Aș vrea să întreb ceva, anume:se mai pot face ...

Bună ziua! Aș vrea să întreb ceva, anume:se mai pot face angajamente pentru plată eșalonată la executorii judecătorești? Am primit o adresă la serviciu, dar rata fixată de executor este mai mare decât îmi pot permite. Am mers să vorbesc cu dânsul, dar a zis că nu mă poate ajuta. Ce este de făcut în acest caz? Cum pot micșora rata? Este aberant să-mi fixeze mai mult decât era rata propriu-zisă la bancă.
prin poprire, nu va poate retine mai mult de 1/3 din salariu.
daca aveti bunuri, si datoria e peste 10 mii de lei, aveto tot interesul sa va intelegeti asupra platii esalonate, ca sa nu ramaneti fara bunuri.
Buna ziua, puteti incerca sa obtineti un acord de plata cu creditorul. Pentru aceasta trebuie sa faceti o cerere/propunere in aacest sens, pe care sa o depuneti la executor, care este obligat sa o inregistreze si sa o transmita creditorului. In ceea ce priveste executarea, presupun ca vorbiti despre poprire. Executorul va poate popri legal veniturile in urmatoarele procente: până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii; până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datori. Daca sunt depasite aceste limite, faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta despre poprire.