Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Cum pot vinde mai multe hectare de teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Cum pot vinde mai multe hectare de teren agricol in ...

Buna ziua,

Cum pot vinde mai multe hectare de teren agricol in conditiile noii legi?
In conditile noii legi (175/2020 care modifica vechea lege 17/2014) nu puteti vinde teren agricol situat in extravilan, pentru ca nu s-au publicat inca normele de aplicare a legii, cu exceptia cazului in care legatura dintre vanzator si cumparator face ca vanzare sa fie exceptate de lege (coproprietari, soți, rude și afini până la gradul al treilea)
Doresc sa il vand celui care îl are în arendă (și care are utilaje/tractoare/mii de hectare în exploatare deja). Se pare că va trebui să mai aștept. Va mulțumesc pentru lămuriri.
S-au publicat normele de aplicare ale legii 175/2020.