Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Cine plateste TVA-ul pentru prestari servicii in UK?
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Cine plateste TVA-ul pentru prestari servicii in UK?

Buna seara,

Detin un PFA, neplatitor de TVA, in domeniul creatiei de identitati vizuale pentru diferite businessuri.

1. La momentul actual, am un client din UK, platitor de TVA. Din cate am inteles, el va plati TVA-ul, acum cu brexitul, fiind prestari de servicii externe. Am intrebat la ANAF, dar nici ei nu stiu sigur cine si cum plateste TVA-ul (am depus declaratia 091 , cea pentru codul de TVA intracomunitar).

2. Pentru a putea presta servicii pe teritoriile externe (America, Australia, etc) este nevoie de viza?

Multumesc frumos!
Un raspuns aici? Multumesc!